A magyarul dinamikakompressziónak is nevezett funkció arra hivatott, hogy a kamera által készített kép túl világos és túl sötét részeit részletgazdagabbá tegye.
A valós WDR működését legegyszerűbb úgy elképzelni, hogy a fényképezés pillanatában a képérzékelő együtt dolgozik a jelfeldolgozóval, és úgy módosítja az expozíciós időt, hogy minden képpontra jusson elég fény, de előtte a világos részekről okosan eltárolja az információt, így azok hiába lesznek majd túlvilágítva, nem tudnak beégni. Ennek az lesz az eredménye, hogy normál kontrasztú felvételekhez képest – ahol gyakran az árnyékok csak fekete foltok, és a világos részek vakító fehérek - csak az lesz fekete és az lesz fehér, ami tényleg nem tartalmaz további információt.
Érdemes tudni, hogy a digitális WDR képfeldolgozó a már elkészült képet manipulálja különböző algoritmusok segítségével, így az emberi szemnek kényelmesebb eredményt képez, de nem jelenít meg olyan információt, ami a fényképezéskor lemaradt a képről. A digitális WDR képfeldolgozóhoz képest a valós WDR azonos környezetben nagyságrendekkel több információt képes szolgáltatni.
A jellemzően 120 dB-es érték arra utal, hogy a jóformán teljes sötétségtől a vakító hóig bármi lehet egyidejűleg a képen, nem fognak lemaradni a részletek.
NightVision funkcióval rendelkező kamerák nagy érzékenységű képérzékelőt tartalmaznak, így gyenge (0,01 lux alatti) megvilágítás esetén is képesek színes felvételt szolgáltatni. Természetesen, a beépített infra LED is használható kiegészítő megvilágításként, azonban ekkor fekete-fehér (éjszakai) üzemmódban kell a kamerát használni, de ilyenkor is alacsonyabb marad a fényküszöb, mint a hagyományos kamerák esetében.
Alapesetben a beépített alkonykapcsoló miatt ez az átállás automatikusan megtörténik.
A NightVision kamerák színes, éjszakai felvételei különböznek azoktól a képektől, amelyeket normál eszközzel készítenek. A hagyományos kamerákkal készített esti felvételeken a mozgó objektumok (emberek, autók) elmosódnak, kivehetetlenek lesznek, az autókból gyakran csak egy fénycsík látható. Ellenben a NightVision kamerák éjszakai képei élesek, kontrasztosak és zajmentesek. Gyakran meg sem lehet őket különböztetni a nappali felvételektől.
Ha a fényforrás helye megegyezik a kamerával, akkor a távoli területek kevésbé lesznek megvilágítva, mint a közeliek (hiszen a fény intenzitása fordítottan arányos a távolság négyzetével). Másrészt a közeli tárgyak sokkal több fényt kapnak, és ez annál feltűnőbb, minél közelebb vannak a kamerához. A Smart IR funkció automatikusan csökkenti az infravörös reflektor teljesítményét, ha túl sok visszavert fényt észlel.
Ezzel eléri, hogy egy közeledő ember arca még akkor se legyen meszes fehérré túlvilágítva, ha az néhány centiméterről néz bele a kamerába.
A fény erejének dinamikus beállítása kiegyenlített megvilágítást eredményez sötétben vagy éjszaka is.
Hi-Power LED-nek a hagyományos infra LED-eket felváltó, nagy teljesítményű, 850 nm-es, infravörös fénykibocsátó diódákat nevezzük. Ezeknek a fénye szórt, homogén, ugyanakkor elég intenzív ahhoz, hogy tíz, vagy akár több hagyományos infra LED-et helyettesítsenek. Kevesebb hőt termelnek, és köszönhetően a mechanikai kialakításnak a hőelvezetésük is magasabb hatásfokú. Ez nem csak magának a LED-nek növeli meg az élettartamát, hanem a befoglaló eszközét is, ami egy költséges kamera esetén nem elhanyagolható előny.
Egyes területeken, például folyosókon vagy raktárakban a kamera által biztosított szélesvásznú (16:9-es képosztású) kép nem illeszkedik a megfigyelni kívánt területhez.
Ilyen helyekre olyan IP-kamerákat célszerű választani, amelyeket 90°-kal elfordítva, átkapcsolható a kép méretaránya a vízszintes 16:9 képarányról a függőleges 9:16 képarányra. A folyosóüzemmódba kapcsolt IP-kamerák oldalhelyes és függőleges formátumú képét minden IP- és AHD SmartSpeed rögzítő, valamint a SmartCenter képes megjeleníteni.
Fejlett, a látószöghöz automatikusan igazodó zoomoptikával ellátott infravörös lézerreflektor, amely képes az infravörös fényt nagy távolságra – akár több száz méterre – fókuszálni.
Ezzel lehetővé teszi, az erős zoommal rendelkező kamerák éjjeli használatát. Első sorban nagy teljesítményű PTZ kamerákhoz lett kifejlesztve.
A Záridő-kontroll funkció megfelelő beállításával a gyorsan mozgó objektumokról is tűéles képek készülnek. Ennek köszönhetően a járművek rendszámának leolvasását akár menet közben is megvalósíthatjuk.
Azok a kamerák, melyekben a záridő tartománya beállítható, mind nappal, mind éjszaka a feladathoz optimalizált értékkel tudnak dolgozni.
A gyors mozgások feldolgozásáért a záridő beállításon túl további segítséget nyújt a HFR (High Frame Rate) technológia. Ennek köszönhetően egy másodperc alatt a megszokott 25 helyett akár 50 képkocka feldolgozása is megvalósítható, ezáltal kétszeres mennyiségű információt kaphatunk.
Ennek a funkciónak a használatával azonban a tárolásra kerülő adatok mennyisége is arányosan növekszik, tehát gyorsabban fog fogyni a tárhely.
Az objektumazonosítás segítségével a kamera képes különbséget tenni a vonalat átlépő, vagy a területre belépő emberek, gépjárművek és kerékpárok között, így az analitikai funkcióknak hála sokkal pontosabb riasztásjelzést adhat.
Nincs több hamis riasztás madarak, falevelek, kutyák-macskák áthaladása esetén, sőt, az sem indít el riasztást, ha a szél fújja a fákat, vagy ha az autók fénycsóvája halad át a kijelölt vonalon.
A megfigyelőrendszerek intelligenciája folyamatosan fejlődik. Egy esemény utólagos feldolgozása során a biometrikus azonosítás sokszor tud nélkülözhetetlen információval szolgálni. Ezen felül az arcfelismerés alkalmassá teheti a rendszert arra is, hogy jelen időben lássa el a biztonsági személyeket adatokkal.
A 10.000 arc tárolására képes adatbázis lehetővé teszi, hogy listákat készítsünk: VIP ügyfelekre vagy éppen nem kívánatos személyekre figyelmeztessük a dolgozókat. Az arcfelismerő kamerák képesek együttműködni az arcfelismerést támogató NVR videórögzítőkkel és a SmartCenterrel. Arcegyezés esetén elindul az előre programozott protokoll, ami lehet egy ajtó nyitása, de akár e-mail küldése is.
A riasztást kiváltó tárgy a kamera fejlettségétől függően lehet azonosítatlan (azaz bármilyen mozgó tárgy) és azonosított (pl.: személy vagy jármű).
A vonalátlépés funkció beállításával átjárók, bejáratok védelme valósítható meg. Akár négy, egymástól független vonal is rajzolható, így egyszerre négy átjáró, parkoló vagy bejárat felé történő mozgás jelezhető. A vonalakhoz az is beállítható, hogy milyen irányú vonalátlépés indítsa el a riasztást, így például kiszűrhető egy rossz irányba haladó jármű vagy egy kijáraton történő belépési kísérlet.
Az irányérzékenységnek köszönhetően ez a funkció nem érzékeny az időjárási viszonyokra.
Jelez a kamera, ha az előre megrajzolt területen áthalad egy objektum.
A riasztást kiváltó tárgy a kamera fejlettségétől függően lehet azonosítatlan (azaz bármilyen mozgó tárgy) és azonosított (pl.: személy vagy jármű).
A területfigyelés beállításával az általunk megrajzolt négyszögre irányítjuk a kamera figyelmét. Csak akkor készül felvétel vagy indul riasztás, ha bármely irányból ki- vagy belépnek az adott részre. Üzlethelyiségekben, raktárakban, elzárt területeken és parkolókban hatékony az alkalmazása. A területen belüli mozgást a funkció nem jelzi, csupán magát a behatolást.
Kifejezetten embereket számláló funkció. Vonalak és területek berajzolásával határozhatók meg a megfigyelni kívánt területek és átjárók. A számlálás két irányú; a kilépő és a belépő embereket külön számolja.
A kamerába épített objektumszámlálás funkció az objektumazonosításon alapul, használatával folyamatos információt kaphatunk a kijelölt vonalon áthaladó emberek, autók és kerékpárok számáról, mégpedig haladásuk irányának figyelembevételével.
Gyakorlati hasznosítás lehet pl. egy üzlethelyiségbe be- és kilépő személyek számának figyelése, amely értékes statisztikai információkkal szolgálhat a tulajdonos számára.
A kamerák csak akkor képesek ellátni a funkciójukat, azaz kiértékelhető képet adni, ha megfelelően vannak felszerelve és beállítva. A szabotázsfunkciók használatával a kamerák képesek érzékelni és riasztásjelzést adni, ha az eredeti pozíciójából elfordítják, letakarják, vagy festékszóróval lefújják őket, továbbá azt is képesek detektálni, hogy ha az objektívet szándékosan elállítják (fókuszvesztés).
Különösen PTZ kameráknál használt funkció, amely segítségével a kamera automatikusan fókuszál, ránagyít és leköveti az érzékelt objektumot.
Ha a céltárgy kikerül a kamera látószögéből, a PTZ visszatér az eredeti pozíciójába, és várakozik egy újabb objektumra. Az Auto-Tracking tárgya legtöbbször személy vagy jármű.
Egyes kamerák beépített relékontaktussal rendelkeznek, melyek riasztás hatására aktiválódnak. Ezek a relékimenetek a riasztás végeztével visszatérnek nyugalmi állapotukba (monostabil működésűek). Fenntartott relékontaktus esetén ahhoz, hogy visszaálljon nyugalmi állapotba, egy előre meghatározott eseménynek kell megtörténnie.
Tehát az objektumszámlálás funkció segítségével megadhatunk egy küszöbszámot, melynek átlépése esetén a relékimenet aktív állapotba vált és mindaddig ott marad, míg a bent tartózkodó objektumok száma a beállított küszöbszám alá nem csökken.
A Heatmap funkció használatával pontos képet kaphatunk az emberek vagy más objektumok mozgásáról a megfigyelt területen. Könnyen kiértékelhető, vizuális megjelenítést biztosít a területen az objektumok mozgásáról.
Használatával értékes statisztikai információt nyerhetünk, hogy pl. egy üzletben mely területeket látogatnak gyakrabban a vásárlók. Ezáltal a gyakrabban látogatott részekre helyezhetők a fontosabb árucikkek.
Egyes kamerák rendelkeznek riasztás-bemenettel, melynek használatával számos automatizált funkció megvalósítható. Például nagyobb területek megfigyelése esetén felugró ablakokat aktiválhatunk a kezelő személy számára, illetve PTZ kamerák használata esetén előre definiált mozgásokat (preseteket) állíthatunk be.
A relékimenetek felhasználási területe végtelen. A biztonságtechnika világában számtalan helyzetben megoldást nyújthat ez az egyszerű funkció: rendszámfelismerés esetén sorompót vezérelhet, arcfelismerés hatására ajtót nyithat, áramellátást szakíthat meg, és még sorolhatnánk.
A kamerába épített relékimenettel legtöbb esetben a vezetékezést is megspórolhatjuk, hiszen a kimenet éppen a kamera közelében helyezkedik el.
A kamerák hang be- illetve kimenettel is szerelhetők: egyes típusok külső eszköz illesztését igénylik, míg más típusok beépített hangforrásokkal vannak ellátva. Egy hangkapcsolatot akkor nevezünk kétirányúnak, ha mind a hangszóró, mind a mikrofon, vagy azok csatlakozói megtalálhatók az eszközben. Ez szükséges a kamerán keresztüli, kétirányú kommunikáció megvalósításához.
Ennek a funkciónak köszönhetően a kamerarendszer kezelőszemélyzete távolról is felveheti a kapcsolatot a kamerán látott személlyel.
A perimeter alarm funkcióval ellátott kamera valódi védelmet nyújt, hiszen ezek a kamerák riasztás esetén fehér villogó fénnyel hívják fel magukra a figyelmet, és emellé beépített hangszórójukon keresztül előre definiált üzenetet is képesek átadni a riasztást kiváltó személynek.
Ezzel nem csupán vagyonvédelmi rendszereket egészíthetjük ki, hanem parkolóhelyet, vagy kapubejárót is megfigyelhetünk, és illetéktelen parkolás esetén figyelmeztetést adhatunk a hibázó sofőrnek.
A virtuális PTZ funkcióval a Fisheye kamerák rendelkeznek. Az úgynevezett dewarp technológia kiteríti a FishEye kamera által készített 360°-os képet, így az képes akár 4 darab PTZ kamera helyettesítésére. Természetesen az eredeti panorámakép is megtekinthető marad.
Ez a funkció elérhető élőképen és visszajátszáson is. A kép bármely pontjára ráfókuszálhatunk vagy zoomolhatunk, hiszen nem kell attól félnünk, hogy lemaradnánk valamiről a kamera látómezőjén kívül.
A Vitruális PTZ funkciónak köszönhetően egy Fisheye kamera telepítésével vezetéket, eszközt és csatornaszámot is spórolhatunk.